Gebelikte Demir Eksikliği Halsizliğe Yol Açıyor


Gebelikte-Demir-Eksikligi-Halsizlige-Yol-Acıyor

Demir eksikliği gebelikte halsizliğe yol açıyor

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok yaşadığı sorunlardan birisi halsizliktir. Anne adayı sürekli yatmak ve uyumak ister. Çoğu zaman hiç bir işi yapacak gücü kendinde bulamaz. İşte bunun nedeni hamilelik döneminde yaşanan vücuttaki demir eksikliği olabilir.

Anne adaylarının hamilelik döneminde halsizlik yaşaması çok normaldir. Çünkü değişen hormonların etkisi ile anne adayı kendini yorgun ve halsiz hissedebilir. Ama bu geçici bir süreçtir. İlk üç aydan sonra bu durum ortadan kalkar ve anne adayı kendini daha iyi hisseder.

İlk üç aydan sonra anne adayında geçmek bilmeyen bir halsizlik varsa o zaman yapılan kan taramaları ile sorunun ne olduğu öğrenilmeye çalışılır. Aneminin bir çeşidi olan demir eksikliği anne adaylarında hamilelik döneminde halsizliğe yol açar.

Anne adayı hamile kalmadan önce doktora gidip muayene olmalı ve gerekli kan testlerini yaptırmalıdır. Bu sayede demir eksikliği olup olmadığı tespit edilip tedaviye başlanabilir. Bu şekilde bir muayene olunamadıysa hamilelik döneminde yine kan testleri ile demir eksikliği olup olmadığı öğrenilerek tedaviye başlanmalıdır.

Demir eksikliği bayanların %90’ında görülen bir durumdur. Mutlaka anne adayları gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Hamilelik döneminde halsizliğin yaşanmasına neden olan diğer faktörler ise; folik asit eksikliği, B12 eksikliğine bağlı olarak oluşan anemi, troid bezinin az çalışması, hipotiridisi olan anne adayları halsizlik yaşamaktadır.

Genetik rahatsızlığı olan hastalarda da halsizlik sıklıkla görülmektedir. Ailevi Akdeniz anemisi, kronik kalp ve böbrek hastalarında da halsizlik görünmektedir. Bu nedenle anne adaylarının bu şekilde genetik rahatsızlıkları varsa hamilelik öncesinde veya hamileliğin ilk aylarında genetik tarama testi yaptırmaları gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*