Eve sinen yemek kokusunu yok etmenin yolları


Eve-Sinen-Yemek-Kokusunu-Yok-Etmenin-Yolları

Eve sinen yemek kokularından kurtulmanın yolları

Yemek yaparken oluşan kokuları önlemek pek de mümkün değil. Yemek yaparken oluşan kokular sadece mutfağı değil diğer odaları da kaplayarak ev içerisinde kötü bir kokunun oluşmasına neden oluyor. Özellikle kızartma, balık ve soğan gibi besinler daha fazla koku yayıyor. İşte evinizde oluşan bu yemek kokularını oldukça basit yöntemler ile ortadan kaldırabilirsiniz. Eve sinen yemek kokusunun yok etmenin yolları ve yapabileceğiniz basit uygulamalar hakkında sizlere bilgi verelim.

Limon kabuğu yakmak

Kızartma kokusu, balık kokusu gibi kokuları evinizden atmak için uygulayabileceğiniz en basit yöntem limon kabuğu yakmaktır. Limon üzerinden keseceğiniz kabukları ocağa koyun ve kısık ateşte yakın. Bu şekilde ortama hoş bir limon kokusu yayılırken oluşan kötü kokularda ortadan kalkacaktır.

Çayı tavada kavurun

Eve sinen yemek kokusundan kurtulmanın yolları içerisinde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerden birisi de siyah çayı tavada kavurmaktır. Bir miktar siyah çayı tavanın içerisine koyarak ocağa alın. Çay yandıkça çıkan dumanın evin içerisine yayılmasını saplayın ve 5-10 dakika bu şekilde bekledikten sonra ocağın altını kapatın.  Kavurduğunuz çay ocakta beklemeye devam etsin ve eve çay kokusu yayılsın.

Mutfakta mum yakın

Yemek kokularını gidermek için yapılabilecek kolay uygulamalardan birisi de mutfakta mum yakmaktır. Yemek yaptıktan sonra bir mumu yakın ve mutfağınıza koyun 15-20 dakika bu şekilde bekledikten sonra ortamdaki kötü kokular dağılacaktır. Dilerseniz yemek yaparken de mumu yakabilirsiniz.

Defne yaprağı kullanın

İçi su dolu olan cezveye 4-5 tane defne yaprağı koyup kısık ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve bu şekilde suyun bir kenarda kalmasını sağlayın.

yazının alındığı kaynak: http://mahmure.hurriyet.com.tr/yasam/eve-sinen-yemek-kokusundan-nasil-kurtulabiliriz_1119764

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*