EVDE SALÇA NASIL YAPILIR?


1x1.trans

Adım adım sonbahara doğru yaklaşırken kış hazırlıkları için herkesi tatlı bir telaş alıyor. Kış için gerekli olan hazırlıklar yapılmaya başlandı. Bunların en başında da domates salçası geliyor. Hemen hemen her yemekte kullanılan salça mutlaka her evin mutfağında olmazsa olmazlardandır. Hazır salça yerine evde kendi doğal yöntemler ile hazırladığımız salçanın ayrı bir tadı var. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından ev yapımı salça hazır salçalara göre daha çok tercih ediliyor.

Salçalık domatesler pazarda tezgâhlarda çoktan yerini almaya başladı bile. Sizde Evde kendi yöntemleriniz ile mis gibi domates kokulu salçayı yapabilirsiniz. Domates salçası ya güneşte bekletilerek yapılır ya da ateşte kaynatılarak. Lezzet olarak her ikisi de güzeldir. İki sininde yapılışını aşağıda yazdık siz hangisini tercih ederseniz onu yapabilirsiniz. Salçalık domatesleri yıkayıp temizledikten sonra büyük bir kaba ortadan ikiye keserek doğruyoruz. Aralarına yeteri kadar tuzu ilave ettikten sonra kapağını kapatıyoruz. Domateslerin iyice yumuşaması için 3 veya 4 gün bekletiyoruz. Domatesler iyice kıvama geldikten sonra büyük bir süzgeçten geçirip kabuk ve çekirdeklerinden ayırıyoruz. Elde ettiğimiz domates suyunu süzmek için bir bez torbaya doldurarak altına leğen koyup yüksek bir yere asıyoruz. Bu şekilde daha kolay süzülecektir ve salça özü torbada kalacaktır.


Eğer güneşte bekletme yöntemi ile yapacaksanız salçayı geniş tepsilere dökün ve tuzunu ekleyerek üzerine de ince bir tül geçirerek güneşte suyunu çekip kıvam alıncaya kadar bekletin. Bu şekilde yaklaşık 4- 5 günde salça kıvam alacaktır. Arada sırada salçayı karıştırmayı unutmayın.

Eğer kaynatarak yapmak isterseniz salçayı büyük bir tencereye alın ve yeteri kadar tuzunu ilave ettikten sonra kıvam alıncaya kadar karıştırarak pişirin. Salçayı sıcak bir şekilde kavanozlara koyup üzerine zeytinyağı koyarak sıkı bir şekilde kapaklarını kapatın ve ters çevirin. Kavanozlar küçük olursa daha iyi olur. Çünkü kullanma esnasında kapağı açıldıktan sonra salça daha az dayanır. Onun için her zaman yarım kiloluk kavanozları tercih edin.  Salçanın dayanıklı olması için kıvamının biraz tuzlu olmasında fayda var.

Bir önceki yazımız olan 2015 Bayan Takım Elbise Modelleri başlıklı makalemizde adil ışık, armine ve bayan takım elbise modelleri 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*