Ev Yapımı Doğal DeodorantBirçoğumuzun kozmetik ürünlerine karşı alerjimiz olabiliyor veya içeriğinde kimyasal madde bulundurduğu için bu ürünleri kullanmak istemeyebiliriz. Kimyasal madde içeren kozmetik ürünler hassa ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu durumda en iyi çözüm ise kendi deodorantımızı kendimiz üretmek olabilir. İşte kendiniz evde kolayca yapabileceğiniz üstelik hiçbir zararı olamayan doğal yasemin özlü deodorant tarifi; 2 yemek kaşığı badem yağı, 3-4 damla yasemin özü, 1 yemek kaşığı talk pudrası. Hazırlanışı; bütün malzemeleri homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırıp bu karışımı küçük bir sprey şişesine koyarak kullanabilirsiniz. Gün boyunca güzel kokmanızı sağlayacaktır.

Gül kokulu deodorant tarifi; 30 gr. gül suyu, 3 tatlı kaşığı kadar lavanta yağı, 25 gr. karanfil yağı 180 ml. Etil alkol. Hazırlanışı; öncelikle alkolün yarısına lavanta ve karanfil yağını ekleyip güzelce karıştırıyoruz. Bu karışımın üzerine kalan alkolü de ekleyip karıştırıyoruz. Son olarak gül suyunu ekleyip cam bir sprey şişesine koyuyoruz. (alkolü eczanelerden temin edebilirsiniz)

Naneli deodorant tarifi; 3 yemek kaşığı taze nane yaprağı, 2 yemek kaşığı elma sirkesi. Hazırlanışı; öncelikle taze nane yapraklarını ince ince kıyıp üzerine elma sirkesini ilave ederek iyice karıştırıyoruz. Bu karışımı cam bir kavanoz içene koyup ağzını güzelce kapatarak yaklaşık bir hafta kadar bekletiyoruz ve her gün kavanozu çalkalayıp kapağını açıp kapatıyoruz. Bir hafta sonra nanenin ferahlatıcı kokusunu elde etmiş olacaksınız.

Lavanta kokulu deodorant tarifi; 2 yemek kaşığı bitkisel gliserin, 250 ml. Witc hazel suyu, 1 damla sedir yağı (uçucu) 1 damla lavanta yağı (uçucu) hazırlanışı; bütün malzemeleri karıştırıp cam sprey şişeye koyuyoruz.

Bu yapımı oldukça kolay ve doğal deodorantları kendiniz hazırlayarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*