Etli Kuru Bamya


1x1.trans

Malzemeler:

500 gr kuşbaşı et

200 gr kuru bamya

2 kaşık sıvı yağ

3 adet soğan

1 kaşık domates ezmesi veya 2 adet domates

1 adet limon

Tuz

Yapılışı:

Bamyalar ipinden çıkarılır ve yıkanır. Bir tencerede beş, altı bardak su, yarım limonun suyuyla kaynatılır. Yıkanmış bamyalar kaynayan suya atılır ve yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyu süzüldükten sonra bamyaların üzerine soğuk su dökülür. Böylece kabarmaları ve dirileşmeleri sağlanır.

Yağ, kuşbaşı et, doğranmış soğan tencereye alınır ve orta hararetli ateşte pişirilir. Domates salçası veya kabukları soyulup küp küp doğranmış domatesler de ilave edildikten sonra malzeme bir iki defa karıştırılır. Bamyayla birlikte üzerlerine beş bardak sıcak su, yarım limon suyu ve tuz eklenir. Etler ve bamya yumuşayıncaya kadar tencere kaynatılır. Eğer su yetersiz gelirse arada sıcak su ilavesi yapılabilir.


Piştikten sonra sıcak servis yapılır.

Yaşarken farkında olmadan içi de kirlenir insanın. Bakımsız bahçenin bir süre sonra çalı çırpıyla dolması gibi bilinçli olunmazsa, görüş mesafesi gittikçe daralır. Yavaş yavaş vizyon sahibi olmaktan uzaklaşıldığından her detayda çırpınmak söz konusu olabilir. Öyleyse, her hafta bedenleri temizlemekle yetinmemeli, iç köşeleri de ele almalı. Hangi kirli düşüncelerin, duyguların tozu toprağı doluşmuş ise hepsi bir bir akıtılmalı; yeniden canlanmalı, güzel kokular almalı… Bamyayı iplerinden, sümüğünden temizlemek gibi bir işlem olacak bu.

Etli kuru bamya tarifimiz için bamyaları temizlerken bunu bir düşünün.

Afiyet olsun.

Bir önceki yazımız olan Karnabahar başlıklı makalemizde Karnabahar Ogreten, Karnabahar Ogreten nasıl pişirilir ve Karnabahar Ogreten Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*