Estetik Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken KonularEstetik ameliyatlar çağımızda sıklıkla görülen bir operasyon biçimidir. Şartların kolaylasması , bilimsel gelişmeler ve insanların dış görünüşlerine verdikleri özen estetik operasyonların yayılmasını sağlamıştır.

Estetik operasyon basit gibi görünse de sonrasındaki süreç hem hasta için hem de operasyonu gerçekleştiren hekim için oldukça önemlidir. Bu dönemde hastanın , hekimin söylediklerine ve önerilerine harfiyen uyması gerekmektedir. Çünkü büyük umutlarla başlanan bu yolun başarıya ulaşmasını sağlayan en önemli etken sabır ve dikkattir. Örneğin bir burun estetiğinden sonra , burnun istenilen şekli alması yaklaşık olarak 2 yıl sürer. Bu süreçte moralinizi düşürmemelisiniz. Çünkü belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 yıllık bir süreç içerisinde olacaksınız ve ulaşmak istediğiniz görünüm bu sürede gelecektir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken konulardan bazıları şunlar ;

Öncelikle sigara kullanıyorsanız , doktorunuz onaylayıncaya kadar sigara kullanmamalısınız. Sigara içindeki maddelerden dolayı kan yoğunlaştığı için dokuların onarılmasında rol oynayan kan yavaşlayacağından dolaı iyileşme süreci yavaşlayacaktır.

Ameliyat esnasında kan kaybettiğinizden dolayı , baş dönmesi yaşabilirsiniz bu yüzden ani eğilme ve ayağa kalkma hareketleri yapmamalısınız.

Ameliyat sonrası alacağınız ilaçlardan dolayı , araç kullanmak , iş makinesi kullanmak gibi dikkat gerektiren işlerden ilaç kullandığınız sürece uzak kalmalısınız.

Spor faaliyetlerinde bulunuyorsanız , hekiminize danışmadan spora devam etmemelisiniz.

Gerekli hassasiyetleri gösterdiğiniz taktirde ağrısız , sancısız bir dönem geçirerek istediğiniz görünüme kavuşmak sizin için zor olmayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*