Düğün ÇorbasıMalzemeler:

2 yemek kaşığı sıvı yağ

2 yemek kaşığı un,

250 gram kuşbaşı et

1 litre et suyu

2 adet limon

4 adet yumurta

kırmızı pul biber

Tuz, karabiber

Yapımı:

Et suyu için az etli kemikler tencereye koyulur ve üzerine su ilave edilir. Kaynayan suyla ile birlikte kemiklerden et suyu çıkar ve kemiklerle beraber kuşbaşı eti de pişirilebiliriz.

Hazır hale gelen et suyu süzgeçten geçirilir. Bu sayede et suyu kemik parçalarından temizlenmiş olacaktır. Daha sonra kemikler kaynarken pişen et fındık büyüklüğünde parçalanarak doğranır.

Başka bir tencerede iki yemek kaşığı un sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavruyoruz. Kavrulmuş unun üzerine et suyu ve doğranmış parça eti ekliyoruz. Bu sırada pembeleşen unun iyice karıştırılması gerekmektedir. Böylece çorbanın pürüzsüz bir şekilde olması sağlanır.

Çorbamızı kaynamaya bırakıp, sonra limonlu terbiyenin hazırlanışına geçiyoruz. Terbiye için 2 yumurta sarısı bir kâseye alınır ve üzerine limon suyunu döküyoruz. Limon suyunda çekirdeklerin olmamasına dikkat edilmelidir. Malzemelerin iyice çırpılmasıyla terbiye hazırlanır ve azar azar kaynamakta olan çorbaya ilave edilir. Terbiyesini eklerken çorba aynı anda karıştırılmalıdır.

Düğün çorbası servis edilirken üzerine kırmızı biberli tereyağı gezdirmek güzel olacak ve çorbanın lezzetini arttıracaktır

Kış günlerinin vazgeçilmez çorbalarından biridir. AFİYET OLSUN :)

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*