Çocukların Her İstediği Yapılmalı mı?


Cocuklarin-Her-İstedigi-Yapılmalı mı

Çocukların her istediğini yapmak doğru mu?

Anne babalar çocuklarını mutlu etmek onları koruyup kollamak için ellerinden geleni yapmak isterler. Ama bilinçsiz bir şekilde çocuk yetiştiren anne babaların çocuklarına bu şekilde davranması aslında yanlış bir davranıştır.

Anne babalar çocuklarının mutlu etmek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Büyürken her zaman ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde almak isterler. Çoğu ebeveyn kendi çocukluk döneminde elde edemedikleri nedeniyle çocuklarının her şeyi olmasını ister ama bu yanlış bir tutumdur. Çünkü bu şekilde yetiştirilen çocuklar doyumsuz oluyor ve yetinmeyi bilmiyor.

Çocuklara istenildiği alınınca çocuk elindekinin değerini bilmiyor ve değer vermeyi öğrenemiyor. Çocuğun her istediği alındığı için çocuk emek vermeyi de öğrenemiyor. Bu nedenle çocuğun her isteğini almak yerine ona fedakarlık yapmayı emek vermeyi öğretmelisiniz. Emek vermeyi öğrenen çocuk özgüvenli olur, değer vermeyi ve mutlu olmayı öğrenir.

Çocuklara küçük yaşta yapabileceği işleri yaptırarak ona sorumluluk vermeyi öğretebilirsiniz. Çocuğunuza harçlıklar vererek biriktirmesini öğretebilir bu sayede de kendi oyuncağını almasını sağlayabilirsiniz.

Anne babalar çocuklarına saygı duymalı ve onların sorduğu sorulara cevap vermelidir.  Çocuklar küçük diye geçiştirilmemelidir, hata yaptığında kızmak yerine çocuğunuzu karşınıza alıp konuşmalısınız. Bu şekilde yanlış yaptığını ona anlatmalısınız.

Anne babalar çocuklarını yetiştirirken onların ihtiyaçlarına cevap verdiği gibi duygularına da önem vermelidir. Bir çocuğa oyuncak alarak onu mutlu edebilirsiniz ama sabretmesini bu şekilde öğretemezsiniz. Çocuklara sık sık oyuncak almak yerine oyuncak oynarken kendilerini geliştirebilecekleri oyuncaklar almaya özen gösterin. Bu sayede çocuk uzun süre bu oyuncağı ile oyun oynamayı öğrenebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*