Çocuklarda Kardeş KıskançlığıBütün ilginin uzun süre bir çocuğun üzerinde olması, doğacak olan kardeş ile bu ilginin paylaşılması zaman zaman büyük kardeş tarafında kıskançlığa neden olmaktadır. Bu konuda anne ve babanın tutumu büyük çocuğu ikna etme üzerine olsa da doğru taktikler ile kardeş kıskançlığının önüne geçmek mümkündür.

Aşırı Kardeş Kıskançlığı Olan Çocuklar

Uzmanlar kardeş kıskançlığını değerlendirirken her çocuğun kardeşini mutlaka kıskanacağını belirtmektedir. Ancak her konuda olduğu gibi kardeş kıskançlığında da aşırıya kaçılması aile içinde ilişkinin zedeleneceği vurgulanmaktadır. Kardeşlerin ilk tanışması ve daha sonrası için anne babaya bu noktada büyük iş düşmektedir.  Çocuğa kardeşi olacağı ve bu şekilde daha mutlu ve büyük bir aile olunacağı doğru bir şekilde aktarılmalıdır.

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin

Hamilelikle birlikte evdeki çocuğa kardeşi olacağının nasıl söyleneceği kaygı duyulan durumlardan biridir. Yanlış bir tutum ile ifade edilen yeni kardeş haberi çocukta ters tepkilere neden olabilmektedir. Yeni kardeş ile birlikte çocukta istenilmeme düşüncesi karmaşıklığa neden olmaktadır.

Çocukların kardeş fikrine tepkileri ve ikna olma süreleri yapı ve özeliklerine göre değişiklik göstermektedir. Kimi çocuk kardeş haberini olağan ve daha sakin karşılarken, kimi çocuk daha agresif bir tutum sergilemektedir. Anne ve babanın işin içinden çıkamadığı bu gibi durumlarda çocuk doktorlarından tavsiye almaları yardımcı olacaktır. Geçici bir süreç olarak kardeş kıskançlığı bilinçli ve soğukkanlı olunduğunda aşılmayacak bir durum değildir.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*