Çocuk gelişiminde besinlerÇocuk gelişiminde en önemli unsurların başında beslenme gelir. Beslenmenin yanında çevresel faktörler de etkili olsa da en önemli unsur beslenmedir. Beslenmeden kasıt , tıka basa yedirmek değil yeteri miktarda ve düzenli olarak yeme alışkanlığı kazandırmaktır. Çünkü eksikliği nasıl zarar getiriyorsa , fazla ve düzensiz besin tüketimi de oldukça büyük sorunlar yaratabilir..
Bu sorunların başında çağın sorunlarından birisi olan obezite gelmektedir. Obezite erken yaşlardan itibaren başlayan ve ileriki zamanlarda ilerleyen bir problemdir ve zaman geçtikçe tedavisi daha da güç olmaktadır. Bu gibi sorunlar yaşamamak için bebeğinize dışarıdan takviye gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren dikkatli davranmalısınız..
Çocuk gelişiminde en önemli etkiye sahip besinleri inceleyecek olursak ;

Öncelikle B vitamini içeren besinler beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Et , süt , yumurta ve balık gibi besinlerde oldukça yüksek değerde bulunmaktadır.

Omega 3 içeren besinler özellikle 1 yaşına kadar muhakkak alınmalıdır. Omega 3 ilk olarak anne sütü ile verilmeye başlanır ama sonrasında haftada en az iki defa balık tüketerek destekleyebilirsiniz.

Demir içeren besinleri tüketmek de kemik gelişimi ve bağışıklık açısından oldukça önemlidir. Çünkü kan değerlerinin yüksek tutulmasında demir rol oynar. Demir için yine et , balık ön plandayken ; yumurta sarısı ,ciğer ve yeşil yapraklı tüm bitkiler de demir deposudur ..

Son olarak çinko barındıran besinler de gelişim açısından büyük önem taşımaktadır. Deniz ürünleri, et, karaciğer, fındık, ay çekirdeği, süt ve yumurtada bulunur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*