Çocuğun Gözünde Anne ve DavranışlarBebeğinizin hayatınıza katıldığı andan itibaren hayatınızda olacak değişikliklere hazırlıklı olmalısınız. Çünkü o daha kucağınızdayken ona olan yaklaşımınız ileride çocuğunuzun size olan davranışlarını şekillendirecektir. Atılacak her adım ileride çocuğunuzun hayatında tek başına kaldığında vereceği kararı etkileyecektir. Çocuğunuz ile , bebekliğinden başlayarak öyle bir bağ kurmalısınız ki , sizin verdiğiniz kararı önünde engel değil , destek olarak görmesini sağlamalı. Çünkü desteklendiğini bilerek adımlar atması kendisini daha güvende hissetmesine ve daha kesin kararlar almasına fayda sağlayacaktır.

Anne ve çocuk arasında yaşaabilecek olaylara ve bunların sonucunda doğacak durumlara bakalım biraz da.

Örneğin ;

Küçüklüğünden itibaren çocuğunuzun her isteğini anında sağlamak , ona her isteğinin her zaman karsılanacağını gösterir , ki bu çok yanlıs bir düşüncedir. Çünkü hayatında her zaman birilerinin olmayacağını , bazı durumlarda zorlukların üzerinden tek başına gelmesi gerektiğini aşılamalısınız.

Söylediği sözler kırıcı olduğunda ya da kötü sözler sarfettğinde , bunların doğru olmadığını ve bir daha o tarzda kelimeler söylememesini söylemelisiniz ki ; söylediklerinin karsısındakini kırabileceğini öğrenmeli ve gerektiği yerde özür dilemeli.

Bazı konularda birlikte düşünmeli ve çocuğunuza da söz hakkı vermelisiniz. Çünkü Bu yapacağınız , sizin yanınızda çocuğunuzun değerli olduğunu onun fikirlerinin de sizin için önemli olduğunu gösterir.

En önemli konulardan birisi de çocuk önünde tartışmak. Bunu olabildiğince çocuktan uzakta tutmalısınız. Çünkü , tartışmalar çocuğun bilincinde ciddi yaralanmalara ve çöküşlere yol açar. Çocuğunuzun hayatındaki ilişkilerinde bu yaralanmalar onu daha mutsuz ve agresif yapacaktır. Bu yüzden tartışmalar olabildiğince çocuklardan uzakta yapılmalıdır.

Yeri geldiğinde , komsularınızın , öğretmenlerin ya da çocuğunuzun tartışma yaşadığı kişilerin tarafında durmalısınız. Haksız durumdayken çocuğunuzun yanında yer alırsanız , her zaman sizin desteğinizi alacağını düşünerek toplumdaki kişilerle olan ilişkilerinde büyük bir çelişkiye düşer.

Anne ve çocuk arasında olan bağ bu şekilde daha da güçlenir karşılıklı anlayış ile gelişir. Sorunları Birlikte  göğüslemeye başlarsınız ve başa çıkmanız daha kolay olur..

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*