CİLT TİPİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?Cilt tipinizi anlamak ve ona göre bakım uygulamak çok önemlidir. Cilt tipinizi tanımadan ona bakım yapmak fayda yerine zarar sağlar. Peki, cilt tipinizi nasıl anlarsınız. Cildi dış etkenlerden koruyan su ve sebumdan oluşan tabakanın belirtilerine bakarak cilt tipinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz. Parmak uçlarınızı alın, çene, yanak ve burun bölümüne dokundurun. Eğer parmaklarınızın ucuna yağ geliyorsa yağlı bir cilde sahipsiniz. Kuru bir his uyandırıyorsa kuru bir cilde bazı yerleri yağlı bazı yerleri kuru kalıyorsa o zaman karma bir cilt tipine sahipsiniz.

Kuru cildin belirtileri: kuru ciltteki gözenekler çok küçüktür. Aynı zamanda kuru cilt gergin sert ve soluk bir görünümdedir. Sebum denilen madde kuru ciltte çok az bulunduğu için cilt dış etkenlerden korunmasız kalır. Bu yüzden ciltte çatlama, döküntü, kaşıntı ve gerginlik hissi oluşur.

Yağlı cilt belirtileri: yağlı cilt gözenekleri gözle görünür derecede geniştir. Cilt yumuşak ve parlak bir görüntüye sahiptir. Genelde burun, alın ve çene kısmında parlaklıklar daha da belirgindir. Yağlı cilt tiplerinde sivilceler ve siyah noktalar gibi cilt problemleri oluşur. Kırışık gibi sorunlar ise yağlı ciltlerde az rastlanır.

Normal cilt tipi belirtileri: en şanslı cilt tipine sahip olanlar bu gruptadır. Normal ciltlerde yüz canlı ve taze bir görüntüye sahiptir. Kuruluk ve yağlanma gibi sorunlar yaşanmaz. Pürüzsüz bir cilde sahiptirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*