CİLT LEKELERİ İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLERGerek çevresel faktörler, gerekse hormonsal etkenler ciltte lekelenmelere sebep olabilir. En çokta cilt lekesi yapan nedenlerin başında zararlı güneş ışınları gelmektedir. Küçük bir nokta ile başlayıp zamanla koyulaşan cilt lekeleri bayanları olumsuz yönde etkiler. Bu lekelerden ise evde kendiniz kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel maskeler sayesinde kurtulabilirsiniz. Cilt lekeleri için en çok tavsiye edilen maske ise karbonat maskesidir.

Karbonat maskesi: Yarım çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı süzme yoğurdu iyice karıştırıp lekeler üzerine sürüp biraz beklettikten sonra çıkarıp yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Eğer cildiniz hassas ise 5 dakikadan fazla bekletmeyin.

Kayısı maskesi: yaklaşık 15 adet çekirdeği çıkarılmış kayısıyı robottan çekerek üzerine 3 yemek kaşığı balı ilave ederek karıştırın. Eğer kıvamı aşırı koyu olursa çok az süt ilave edebilirsiniz. Sonra cildinize sürüp biraz beklettikten sonra ılık su ile temizleyin.

Domates maskesi: bir adet domatesi iyice yıkayıp robottan geçirip üzerine bir çay kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ilave ederek güzelce karıştırın. Bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra 10 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkayın.

Limon maskesi: 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı üzüm sirkesi ve 1 çay kaşığı su bu malzemeleri karıştırıp günde iki defa cilt üzerindeki lekelere uygulayabilirsiniz.

Maydanoz maskesi: 1 tutam maydanoz, 1 fincan yoğurt, yarım limon suyu ve 1 tutam semizotu malzemeleri püre kıvamına getirip karıştırın. Karışımı lekeli bölgelere sürüp yarım saat kadar beklettikten sonra ovalayarak çıkartıp ılık su ile yıkayın.

Yüzdeki çiller için maske: 1 çay kaşığı tuz, yarım limon suyu, 1 tutam maydanoz, 1 tatlı kaşığı bal, yeteri kadar süt. Malzemeleri robottan çekip püre kıvamına getirip çilli bölgelere uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Yine çil için yeteri kadar keten tohumunu su ile kaynattıktan sonra çilli bölgelere ve lekeli bölgelere sürün. Bu işlemi sonuç alana kadar uygulayabilirsiniz.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*