Çalışan Anne Olmanın Zorlukları


Mother's love. Cute baby 6 month with mother.

Çocuğuna daha iyi bir gelecek sunabilmek için çalışmak zorunda olan anneler, çocuklarını bu duruma alıştırmak için zorluk çekerler, Her sabah annenin evden çıkması çocukta terkedilme korkusu meydana getirmektedir.

Çalışan Anneler Nelere Dikkat Etmeli

Günün birçoğu işyerinde geçiren annelerin, çocukları ile vakit geçirmeleri için akşamın belli saatleri değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu zamanı ayrı geçirilen zamanı telafi etmek annelerin elindedir. İşte çalıştıktan sonra ilgi bekleyen çocuğu ihmal ederek ev işlerine ağırlık vermek yapılan yanlışlar arasındadır. Bu tür işleri çocuğun uyuduğu zamana denk getirmek, anne ile çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirecektir.

Çocuğa gerekli olan sevgi ve şefkati kısıtlı zaman içinde çocuğa hissettirmek önemlidir. Akşam yemeğini daha eğlenceli hale getirmek ve sonrasında oyunlar oynamak çocuğa kendini iyi hissettirecektir.

Aile Büyüklerinin Çalışan Anneye Katkıları

Çalışan anneler çocuklarını genellikle iyi bir araştırma sonucunda güvendikleri bir bakıcıya emanet ederler.  Bakıcının anneye verdiği güven ne kadar fazla olsa da, annenin içgüdüsel olarak çocuğunu bir yabancıya teslim etme hissi vicdan azabına neden olmaktadır. Bu nedenle annede oluşacak olan bu hissi azaltmak için, aile büyükleri olan anneanne ya babaanne gibi kişilerin çocuk bakımına katkı sağlamaları annenin içini rahat ettirecektir.

Çalışan annelerin çocukları ve kendi mutlulukları için belirli bir düzen oluşturmaları oldukça önemlidir. Bu düzene zamanla alışacak olan çocuk, çalışan annesi ile mutlu olmayı öğrenecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*