Boğaz ağrısı için doğal yöntemlerBoğaz ağrısı için doğal yöntemler

Havaların iyice soğuması ile çocuklar başta olmak üzere birçok kişide boğaz ağrısı şikayetleri artıyor. Boğaz ağrısını azaltmak için en etkili ve en kolay yöntem evde uygulayabileceğimiz gargaralardır. İşte bu gargaralardan bazıları;

  1. Tuzlu su; Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı kadar tuzu koyup eriterek gargara yapabilirsiniz. gargarayı tek kullanımlık olarak kullanmanız tavsiye edilir. Her gargara yapıldığında taze olarak yapılmalıdır ve gargara asla yutulmamalıdır.

 

  1. Limon; Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı limon suyu koyup gargara yapabilirsiniz.

 

  1. Zencefil; Yarım bardak sıcak suya bir çay kaşığı bal, toz zencefil ve yarım limon suyu koyup hepsini karıştırdıktan sonra gargara yapabilirsiniz.

 

  1. Ada çayı; Demlenmiş ada çayı ile yapılan gargara boğaz ağrısını hafifletecektir.

 

  1. Safran; Bir bardak sıcak suya yarım çay kaşığı safran ve yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek karıştırılır ve gargara yapılır.

 

  1. Karanfil çayı; bir bardak suyun içine 1- 2 çay kaşığı toz karanfil veya karanfil tohumu eklenir ve gargara yapılır.

 

  1. Yeşil çay; demlemiş olduğunuz yeşil çay ile gargara yapılır. Yeşil çayın enfeksiyonlara karşı etkili olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

 

  1. Elma sirkesi; bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı tuzu ekleyip karıştırdıktan sonra gargara yapılır. Elma sirkesi asitli bir ortam oluşturacağı için mikropların yok olmasına sebep olur.

 

  1. Ekinezya; iki çay kaşığı kadar eriyik halindeki ekinezyayı suya ekleyip bu karışım ile gargara yapılır. Ekinezya Boğaz ağrısına iyi gelmenin yanında enfeksiyona karşı da etkisi vardır.

 

  1. Meyan kökü; bir çay kaşığı meyan kökü şurubunu veya tozunu bir bardak ılık suya ekleyip gargara gargara yapabilirsiniz. Meyan kökü boğaz ağrısını giderir ve ayrıca öksürüğe neden olan balgamı giderir.

 

Bu doğal gargaralar enfeksiyonlar nedeni ile kızarmış ve tahriş olmuş boğaz rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bitki çayları aynı zamanda öksürüğü azaltarak boğazı rahatlatır ve yumuşatır. Ayrıca boğazdaki iltihabı hafifletir. Hamile bayanların veya ilaç kullananların bitki çaylarını doktor kontrolünde tüketmesi gereklidir.

 

uzun_sureli_bogaz_agrisi_ve_ses_kisilmasina_dikkat_h26187 bogaz-agrisini-ne-gecirir bogaz-agrisi-bitkisel-tedavisi

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*