İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi GerekenlerÖncelikle , iş görüşmesinde kullandığnız kelimelerin çok etkili ve net olması gereklidir. Karsınızdaki kişinin sizin üzerinizde kuracağı baskıyı ilk etapta yıkmalısınız ki , siz onun üzerinde etki kurabilesiniz.  Yani istediğiniz iş il ilgili her türlü bilgiyi toplayıp o iş hakkında neler yapabileceğinizi göstermeli ve ayrıca , kesinlikle kendinize sınırlar çizmelisiniz. Çalışma saatleri ve ücret konusunda özellikle çok esnek davranmamalısınız.
Görüşmeye gitmeden önce ne giyeceğinize karar vermeli ve iş kolu ile bağdaşır kıyafetler seçmelisiniz.
Görüşmeyi yaptığınız kişi ile samimi olmaya özen göstermeli ve arkadaşça davranmalısınız.
Görüşmeye geç kalmamaya özen göstermelisiniz. Hatta yol halinden kaynaklı aksamaları göz önüne alarak bir süre erken çıkmanız faydanıza olacaktır.
Görüşme esnasında , Kendinizi net ifade etmeye ve becerilerinizi tek bir cümlede ifade etmeye çalışın. Örneğin muhasebe’nin hangi dalında ya da bilgisayarın hangi konularında daha bilgili olduğunuzu açıklayabilirsiniz. Böylece kendinizi daha açık şekilde tanıtmış olacak ve size uygun pozisyonu seçmelerinde daha belirleyici olacaktır.
Görüşmeden sonra , görüştüğünüz kişiye görüşme için teşekkür etmeniz güzel bir intiba bırakacaktır. Hatta bir mektup bile bırakabilirsiniz bu görüşmeyi daha da kalıcı hale getirecek ve diğer adaylardan sizi bir adım öne geçirecektir. Bu mektupta , görüşme esnasında anlattıklarınıza bir kaç ek yapabilirsiniz. İş yerinden ayrıldıktan sonra , bir kaç hafta içerisinde geriye dönüş yapılmadığı taktirde sizi tekrar arayıp durumu sormalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*