Ballı suyun vücuda faydaları


Balli-Suyun-Faydalari

Ballı suyun insan vücuduna faydaları nelerdir?

Bal lezzeti ile sofralarımızı her daim tatlandıran bir besindir. Vücut için oldukça faydalı olan balın en çok bilinen özelliklerinden birisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bal tek başına vücut için faydalı olduğu gibi su ile karıştırılıp tüketildiğinde de vücut için çok faydalıdır.

İşte ballı suyun faydaları neler bunları sizin için bir araya getirdik.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bal içerisinde bulunan tokoferol, askorbikasit ve flavonoidler balın antioksidan özelliği göstermesini sağlamaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde bal bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.  Ballı su antibakteriyel ve antibiyotik etkisi göstererek hastalandığınız zaman vücuttan zararlı bakteri ve virüslerin atılmasını sağlayacaktır. Aç karnına bir bardak ballı su içildiğinde bağışıklık sistemi güçlenir ve kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Enerji verir

Ballı su enerji vererek gün içerisinde kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Odaklanma gücünü arttıran ballı su beynin çalışmasını sağlar ve kişiye canlılık verir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Ballı su tokluk hissi vererek kişinin aşırı beslenmesinin önüne geçer. Vücudun gerekli olan şeker ihtiyacını karşılar ve gün içerisinde sağlıksız şekerli kalorili yiyecekleri tüketmenizin önüne geçer.

Kireçlenmeyi durdurarak oluşumunu önler: Kireçlenme ve eklem ağrıları yaşayanlar ballı su içerek acılarını dindirmeye yardımcı olurlar.

Kolesterolü düşürür: Yüksek kolesterole sahip olan kişiler ballı su tüketerek, kolesterolün düşerek dengede kalmasını sağlayabilirler. Ayrıca ballı su kalp hastalıkları ve dolaşım problemlerinin oluşumunu önler.

Sindim sorunlarını çözmeye yardımcı olur: Ballı su sindirim kanallarını temizleyerek parazitlerle savaşır. Bağırsak fonksiyonlarını arttırırken kabızlık sorunun da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Mideye iyi gelir: Mide bulantısı, mide ağrısı gibi rahatsızlıkların yanı sıra gastrit, ülser gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Her sabah aç karnına bir bardak ballı su içilebilir.

Ballı suyun diğer faydaları

  • Gaz sorununu çözmeye yardımcı olur.
  • Alerjileri azaltır.
  • Boğaz ağrısına iyi gelir
  • Öksürüğü keser
  • Kalp sağlığını korur.
  • Hücreleri yeniler ve erken yaşlanmayı önler.

yazının alındığı kaynak: http://mahmure.hurriyet.com.tr/saglik/genel-saglik/balli-suyun-vucudunuza-faydalari_1119795

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*