AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR?


1x1.trans

Muharremi şerif ayının 10. Günü aşure günüdür. Dinimizde aşure gününün fazileti çok büyüktür. Peygamber efendimiz birçok hadisi şeriflerinde muharrem ayı ve aşure gününün faziletinden bahsetmişlerdir. Bu günlerde oruç tutmak sünnettir. Aşure gününde yapılması gereken şeyler şunlardır.

  1. Aşure gününde eve erzak alınırsa bir sene boyunca evde bereketlilik olur
  2. En az on Müslümana bir selam veya bir Müslümana 10 selam verilir.
  3. Fakir fukara sevindirilir
  4. Aşure günü gusül abdesti alanlar bir sene ufak tefek hastalık görmezler
  5. 10 defa şu dua okunur

Sübhânallâhi mil’el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş”

O gün kuşluk vaktinde 2 rekât namaz kılınır ve her rekâtta 1 Fatiha 50 ihlası şerif okunur. Namazdan sonra 100 defa şu dua okunur.

 “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn”

Yine öğle ile ikindi arasında 4 rekât namaz kılınır ve her rekâtta aynı şekilde 1 Fatiha 50 ihlası şerif okunur. Namazdan sonra 70 defa istiğfar, 70 defa salavatı şerife, 70 defa “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym” okunur ve dua edilir.

Bir önceki yazımız olan 2015 Bayan Takım Elbise Modelleri başlıklı makalemizde adil ışık, armine ve bayan takım elbise modelleri 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*