Arpacık İçin TedavilerArpacık göz çevresinde enfeksiyondan dolayı kirpik diplerinde oluşan bir apsedir. Enfeksiyondan dolayı çıktığı gibi aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıf kalması ile de çıkabilir. Arpacık gibi bir sorunla karşılaşıldığında hijyene çok dikkat edilmelidir. Gerekirse makyaj yapmaktan dahi çekinilmelidir. Bakteri yolu ile bulaşan arpacık kolayca bulaşma riski bulunduğundan ellenmemeli ve sık sık temizlenmelidir. Hassas bir durum olduğu için bazen kaşınma yapabilir bu durumda el teması yapmaktan kaçınılmalıdır. Ortak alanlarda veya evde kullanılan havluları kullanmak yerine tek kullanımlık kâğıt havlular tercih edilmelidir. Anti bakteriyel sabunlar kullanılmalıdır. Bu durumda makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Aksi halde arpacığın yayılmasına neden olabilir. Arpacık kısa sürede geçtiğinden dolayı eğer 2 – 3 gün boyunca azalma veya küçülme gözükmezse kesinlikle bir doktora gidilmelidir. Arpacık için doğal tedavileri de uygulayabilirsiniz.

Poşet çay: poşet çayı hafif ılıdığında arpacık çıkan bölgeye koyup 4 –  5 dk. Bekletin. Bakterilerin kaybolmasına sağlayacaktır.

Sıcak kompres: temiz bir havlu veya bezi sıcak suda ıslatıp göz üzerine koyup yaklaşık 10 dk. Kadar bekletin. Bu yöntem kaşıntıyı azaltacaktır.

Papatya çayı: bir tutam papatyayı kaynamış olan suya koyup demleyin ve demlendikten sonra süzüp ılımasını bekleyin. Temiz bir bezi papatya çayına batırıp arpacık çıkan göze koyun 7- 8 dk. Bekletin. Bu yöntemi günde 3 – 4 defa uygulayabilirsiniz.

Çiğ patates rendesi: patatesi güzelce yıkayıp yarısını rendeleyin ve temiz bir tülbent içine koyarak sarın. Arpacık olan kısma koyup 5 – 10 dk. Arası bekletin. Bunu günde 3- 4 defa uygulayabilirsiniz.

Bu doğal yöntemleri uyguladığınız halde arpacıkta iyileşme veya azalma görmezseniz hemen bir doktora başvurun.

43301-gozdeki-arpacik-nasil-gecer-450x0 ARPACIK-İT-DİRSEĞİNE-NE-İYİ-GELİR

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*