Anne Sütünü Artıran 5 Tavsiye


anne sütünü arttıran 5 altın kural

Anne Sütünü Artıran 5 Tavsiye

Uzmanların araştırmalarına göre, annelerin genelde kısa sürede sütten kesildiğini belirtiliyor. Bu süreyi daha fazla artırabilmek için uzmanlar, 5 önemli tavsiye veriyorlar. 

Özellikle anne sütü, bebekler için çok önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütü’nün bebekler için mucizevi bir etkisi bulunmaktadır. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü tüketmesi gerekmektedir. Daha sonra dönemde ise 2 yaşına kadar çeşitli destek gıdaları ile beraber anne sütünün tüketilmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde , anne sütününde bulunan enerjinin çoğu annenin yiyip içtikleriyle karşılanır. Bunun için  anneler yediklerine çok dikkat etmelidirler. Bizde uzmanların tavsiyelerini 5 temel maddeye ayırdık:

 

1- En önemlisi emzirme döneminde hızlıca kilo vermek uğruna diyet ilaçlarını kesinlikle kullanmayın.

2- İçtiğiniz suyun, anne sütünü artırmada üstüne yoktur. Günde mutlaka 2-3 litre arasında su tüketmelisiniz. Çünkü sütün büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır.

3- Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt, peynir ve yoğurt vb. gibi süt ve süt ürünlerini bol bol tüketin. Yumurta, kuru baklagiller ve etli sebze yemekleri de anne sütünü artırma etkileri vardır.

4- Ayrıca kayısı, yeşil sebze ve havuç gibi besinler de sıklıkla tüketilmelidirler. Vitamin açısından zengin olan meyve ve sebzeler de her gün yenilmeye çalışılmalıdır.

5- Son olarak da yenilen besinlerin değerini kaybetmemesi ve anemi(kansızlık)’yi önlemek amacıyla emzirme döneminde çay içilmemesi tavsiye edilir.

Buradan da anlaşıldığı gibi tek yönlü değil çok yönlü beslenmeye dikkat etmeliyiz…

 

anne sütünü arttıran 5 altın kural
anne sütünü arttıran 5 altın kural

2 Comments on Anne Sütünü Artıran 5 Tavsiye

  1. Central Hospital hastanesinde gebelik eğitimine katılmıştım
    Bebek hemşireleri emzirmenin önemini vurgulayıp,
    oldukça faydalı bilgiler iletmişlerdi, kesinlikle bilgilendirilmek adına profosyonel eğitimlere katılım gösterilmeli

  2. Yorumunuz için teşekkürler. İsterseniz Bilgilerinizi burada paylaşabilirsiniz. İyi günler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*