Anadolu’nun Esintisi , Kilimler.Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki , yılların getirdiği birikim hala devam etmekte. Fakat makineleşme ne yazık ki bir çok yerleşik kültürü de önemli derecede kaybetmekte. Bunlardan birisi de el dokuması kilimler..
Büyüklerimizin evinde hala bulunan , Kilimlere merak duyan insanlar da az sayıda kalan kilim atölyelerinden temin etmektedir.
Ücretin ne kadar fazla olduğu söylense de , harcanan emeğe değecek bir ücret olması gerekmektedir ve bu yüzden fiyatı biraz yüksektir. Fakat kullanımı fabrika halılarına göre çok daha keyif vericidir. Hem dokusu , hem de ortama kattığı hava kökten bir değişiklik yaratmaktadır.
İzmir’de kızlarağası Hanı’nda hala el dokuma kilimler satan bir usta ile görüşme fırsatı yakaladıktan sonra , kendisi ile kilime olan ilginin azlığı hakkında kısa bir konuşma gerçekleştirdik.
Temel sorunun , fabrika çıkışı dokumaların ekonomik olarak daha uygun olduğu ve yıkanma olayının o halılarda daha kolay olduğunu söyleyen Yılmaz usta , İnsanların kültürümüze daha fazla sahip çıkması gerektiğini de söyledi. Sadece kilim değil , el dokuması bir çok ürünün de bulunduğu küçük dükkan , büyük sermaye şirketlerine karşı direnmeye çalışıyor hala ..

Sizlerin de özlediğini düşündüğüm o kilim modellerinden bir galeri oluşturduk..;

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*