2014 Kurban Bayramı Ne Zaman?


koç

2014 kurban bayramı ne zaman? Şuan mübarek 3 ayların sonuncusu olan Ramazan ayı içerisindeyiz ve müslüman toplumları için maneviyat dolu bir dönemden geçtiğimizi de rahatlıkla söyleyebilme şansına sahip olabiliyoruz. Ülkemizde özellikle bu dönemde insanların birbirleri ile çok daha fazla kaynaştıkları ve muhabbetin çok iyi olduğu gözlemlenir. Ramazan ayının sonunda Ramazan ayı başlar ve 2014 yılının ilk dini bayramı resmi olarak başlamış olur. Çocuklar bu bayrama “Şeker Bayramı” ismini de vermiş bulunmaktalar. Nitekim Ramazan bayramı için olduğu kadar kurban bayramı da bizler için son derece önemli bayramlardan birisi olarak dikkatleri çeker.


Ramazan bayramı, aslında gelecek aylarda ki Kurban bayramının bir habercisi olarak da nitelendirilebilir. Kurban bayramı, müslüman toplumları için en önemli bayramlardan birisidir. Allah’ın peygamberlerine gönderdiği ilk mucizelerden birisi kurban mucizesidir. Nitekim zaman içerisinde müslüman toplumları için kurban farz kılınmıştır. 2014 yılı takvimine göre kurban bayramı tarihleri de netlik kazanmıştır. Netlik kazan verilere göre Ekim ayının ilk haftası kurban bayramı haftası olarak dikkatleri çeker. 3 Ekim 2014 günü bayram öncesi Arefe Günü olarak anılacak. 4 Ekim 2014 tarihinde ise kurban bayramının ilk günü ile birlikte resmi tatil de başlayacak ve insanlar kurbanlarını kesmeye başlayabilecekler. 7 Ekim 2014 tarihi ise kurban bayramının son günü olarak dikkatleri çekecek ve resmi tatilin de son günü olacak.

3 Kasım 2014 günü ise Muharrem ayına müteakip olmak üzere aşure günü düzenlenebilecektir. Bununla birlikte iki bayramın sonu gelmiş olacak ve bir sonraki sene heyecan ile beklenmeye başlanacaktır. Ülkemizde dini bayramların ne kadar büyük önem arz ettiğini herkes bilir. Bu vesile ile kurban bayramı tarihleri de son derece önemli olmak ile birlikte resmi tatil günleri de yukarıda belirtilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Orucunu Bozan Hem Kazâ Hem de Keffaret Gerektiren Haller başlıklı makalemizde oruç, oruç nasıl bozulur ve orucu bozan haller hakkında bilgiler verilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*