10 Adımda Cilt Bakımı



Yazın güneş deniz kışın soğuk rüzgâr derken birçok olumsuz etkenler cilde zarar verirler ve cilt gittikçe yaşlanır. Ciltteki lekeler, kırışıklıklar ve renk bozuklukları cilt yaşlanmasının en büyük belirtileridir. Aslında en güzel yöntem cildin yaşlanmasına neden olacak faktörlerden uzak durmaktır. Fakat istemeyerek de olsa bu faktörlere maruz kalınıyor. Bu durumda yapmamız gereken en güzel şey günlük cilt bakımının yapılmasıdır. Düzenli olarak her gün cilt bakımı yapılırsa cilt olumsuz etkenlerden korunur. İşte 10 adımda cilt bakımı;

  1. Öncelikle cilde tipine göre ürünler kullanmak gerekir. Cildiniz yağlı ise yağlı ciltler için kuru ise kuru ciltler için uygun olan ürünleri kullanmak gerekir.
  2. Göz çevreleri ve dudaklar oldukça nazik bölgelerdir. Onun için bu alanlara özel bir uygulama yapılmalıdır.
  3. Cilt bakımı öncelikle cildi temizlemek ile başlar. Bunun için cildi temizleyen ve cilde zarar vermeyen cilt temizleme ürünleri kullanabilirsiniz.
  4. Cilt temizlemede cildinize uygun doğal peeling uygulayabilirsiniz. Göz çevrelerini temizlerken daha dikkatli olmalısınız.
  1. Her mevsim cilde aynı bakımı uygulamak yerine yaz, kış ve mevsim geçişlerinde farklı bakımlar uygulanmalıdır. Çünkü cilt hava değişikliklerinden çabuk etkilenir.
  1. Günlük cildin nem dengesini sağlamak çok önemlidir. Onun için cilde uygun kaliteli nemlendiriciler kullanılmalıdır. Cildi nemlendirmek ihmal edildiğinde cilt çabuk yaşlanır. Özellikle kuru ciltler pul pul olur ve dökülür.
  1. Kalitesiz ve cilde uygun olmayan makyaj malzemeleri alerji riski oluşturabileceği için hipoalerjik makyaj malzemeleri tercih edilmelidir ve gece boyunca cildin rahat etmesi için yatarken makyaj temizlenmelidir.
  1. Düzensiz ve sağlıksız beslenme stres, sigara vs. alışkanlıklar cilde zarar verdiği için bunlardan kaçınılmalıdır.
  1. Hassas olan dudaklar için ayrı bir bakım uygulanmalıdır. Düzenli olarak dudaklar nemlendirilmeli, koruyucu ve onarıcı kremler kullanılmalıdır.
  1. Yüz yıkanırken aşırı sıcak su kullanılmamalıdır.

 

Bu 10 maddeye dikkat ettikten sonra cildiniz dış etkenlerden daha az etkilenecektir ve daha canlı bir görüntüye sahip olacaktır.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*