1-2 Yaşındaki Çocukla Oynanılabilecek Oyunlar Nelerdir?Çocukların gelişimlerine göre her yaşta oynadıkları oyunlar farklılaşmak zorundadır çocuğun iki yaşında oynadığı oyun onu beş yaşına geldiği zaman tatmin etmeyecek ve yeni oyun arayışlarına girecektir ki normal olan budur. İki yaşındaki çocuklarla kaliteli zamanlar geçirmek için onlarla oynamaya ve bu süreyi verimli geçirmeye çalışın böylece anne baba ve çocuk arasında güçlü ilişkiler kurulacaktır. Çocuklar bu dönemde duyu organlarını daha aktif kullanmaya başlarlar ve aile içinde çıkan seslere dâhil olmaya çalışırlar. Çocuk bu dönemde oyuncaklarını atar fırlatır ya da elinde sallayarak oynar. Ses çıkaran ve tekrar edilen oyunlar çok hoşuna gidecektir. Öğrendiği yeni bir şey hoşuna giderse bunu tekrarlamanızı isteyecek ve siz yaptıkça bundan keyif alacaktır.

Çocuğunuzla oynayabilecek bir oyun bulamıyorsanız bir müzik açın ve hareket etmesini sağlayın bu onun hem kas gelişimine yardımcı olacaktır hem de birlikte eğlenceli bir vakit geçirmiş olacaksınız. Plastik şekilli ona zarar vermeyecek keskin ve sivri olmayan oyuncaklarla oynaması onları bir yere toplayabilmesi ya da aynı renkte olanları ayırt edebilmesi çocuğunuzun zihinsel gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Bu yaşta peluş hayvanlar, sempatik renkli alet edevatlar yumuşak ve hoşuna gidecek elinde tutmak için can atacağı ilgi çekici olan oyuncaklardan bulun onun için.

Büyük resimli hikâyeler okuyarak onun hem kitap alışkanlığını hem de görsel zekasını da öne çıkaracak etkinlikler yapabilirsiniz. Çocuğunuzla verimli vakit geçirdiğinizi düşündüğünüz sürece oynadığınız oyunlar ona zevk verecektir bunu unutmayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*